Samodzielne wykańczanie mieszkania

Znaczna część ludzi wybierając mieszkanie pod klucz zaczyna się zastanawiać nad tym czy ewentualne remonty wykonywać na własną rękę czy raczej skorzystać z pomocy z deweloperem. W której z tych sytuacji będzie taniej? Oczywiście, to wszystko zależy od naprawdę wielu czynników. Warto wspomnieć na temat tego, jakie są zalety, jak i wady wykańczania mieszkania samodzielnie.

www.deconova.pl
Projektowanie i wykańczanie mieszkań
Warszawa

Pamiętajmy, iż przede wszystkim musimy postawić na pełne zaangażowanie, gdyż istotne tutaj jest poświęcenie swojego prywatnego czasu, a nawet naprawdę jego znaczną część. W tym okresie musimy bowiem wziąć urlop w pracy – jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ wszystko możemy samodzielnie dopilnować i wyszukiwać fachowców na własną rękę do różnego rodzaju prac. Możemy także skorzystać z całościowej usługi wykończeniowe, lecz jest to wariant tego typu, iż jest podobny do tego, co proponują firmy deweloperskie. Zrobienie poszczególnych prac przez różne firmy zazwyczaj działa tak, iż podnosi a nie działa obniżająco na koszty. Niestety, ale w tym wypadku negocjować musimy samodzielnie. W tym wypadku deweloper posiada dużo większe możliwości niż nam się wydaje.Ma spore pole do manewru i z reguły już posiada swoich ludzi, którzy zrobią naprawdę wszystko, ale zakupić tanie materiały budowlane oraz posiadają niemałe zniżki u producentów, jak i w sklepach.

Kolejną kwestią, która może być traktowana jako pewnego rodzaju minus, to jeżeli zdecydujemy na opcję pod klucz, to znamy całość naszych kosztów na etapie, kiedy podpisujemy umowę. Jeżeli w takim wypadku są one do przyjęcia, to nic nas nie zaskoczy. Nie pojawiają się tutaj problemy gwałtownego braku gotówki i oczywiście poza tym, iż będziemy mogli uzyskać jeden kredyt, który będzie na wszystko. Z pewnością zaletą wykończenia deweloperskiego jest również rękojmia, która nam będzie przysługiwać.

Ponadto nie znaczy to to, iż standard pod klucz jest niewątpliwie automatycznie lepszy. Bardzo często dzieje się tak, iż wersja deweloperska nie odpowiada nam po prostu, ponieważ jest zbyt droga. Firmy bardzo często w takim wypadku i dzięki układom z producentami mogą zaproponować zawężony standard możliwości, jeśli chodzi o wykończenia. Jeśli chodzi o takie sytuacje, to wybór może być oczywisty – standard deweloperski po prostu nam dużo bardziej pasuje.

Oczywiście, w takim wypadku, może być nawet dużo taniej. Jeśli sami jesteśmy w stanie to zrobić albo mamy znajomych, rodzinę z takimi umiejętnościami, to możemy zaoszczędzić na danej robociźnie. Wykończenie na własny koszt może stanowić korzystne rozwiązanie także wówczas, kiedy nie zależy nam na tym, iż w trybie natychmiastowym możemy tam zamieszkać.

Ile zatem kosztuje wykończenie tego typu mieszkania? Wszelkiego rodzaju szacunki należy traktować w sposób niezwykle ostrożny, lecz zakładając, iż chodzi nam o standard przeciętny, to dla pięćdziesięciu metrów kwadratowych, to będzie to orientacyjna kwota rzędu 35 do 40 tysięcy złotych. Można zatem przyjąć, iż dany metr kwadratowy, może wykończyć nieruchomość, to koszt około 750 złotych. Oczywiście może stać się to inwestycją zarówno tańszą, jak i droższą.